Gdzie szukać dofinansowania na start firmy?

Szukając inwestorów dla swojego biznesu, firma powinna starać się mieszać i dopasowywać możliwości inwestycyjne na różnych etapach, aby zapewnić sobie wiele zróżnicowanych strumieni kapitału.

Poniżej przedstawiamy kilka typowych opcji inwestycji prywatnych w zależności od etapu rozwoju firmy:

Szukanie dofinansowania – etap pomysłu

Wszystkie startupy zaczynają się od pomysłu (lub pomysłów). Na tym etapie przedsiębiorca wciąż rozwija i dopracowuje koncepcję startupu i potrzebuje funduszy na wykonanie podstawowych zadań, takich jak stworzenie szczegółowego biznesplanu (prawdopodobnie nie ma jeszcze nawet strony internetowej).

Fundusze na tym wczesnym etapie są zazwyczaj pozyskiwane poprzez finanse osobiste lub bliskie powiązania. Finansowanie startupu z finansów osobistych w fazie pomysłu jest również sposobem na zabezpieczenie się przed długami w przypadku, gdyby przedsięwzięcie nie odniosło sukcesu (lub w ogóle nie wystartowało). Jednak w miarę rozwoju firmy jest prawdopodobne, że nie będziesz w stanie utrzymać jej z własnych pieniędzy i w końcu będziesz musiał sprowadzić zewnętrznych inwestorów, aby uzyskać dostęp do dodatkowego finansowania.

Jeżeli masz problem ze znalezieniem swojego pomysłu na biznes, to w serwisie https://www.strefainwestora.pl/ znajdziesz wiele ciekawych idei biznesowych.

Etap wstępny w uzyskiwaniu dofinansowania

Na tym etapie przedsiębiorca potrzebuje dodatkowych funduszy, aby podtrzymać obecny wzrost i wykonać zadania takie jak weryfikacja rynku. Przedsiębiorca może nadal polegać na opcjach finansowania z etapu pomysłu, a także badać nowe możliwości zewnętrzne.

Etap wstępny jest wciąż stosunkowo nowym zjawiskiem w pozyskiwaniu kapitału, które powstało w odpowiedzi na to, że inwestorzy przeznaczają mniej pieniędzy na nowe przedsięwzięcia.. Przedsiębiorcy wciąż udoskonalają swoje podejście do finansowania na tym etapie, ponieważ nie jest on jeszcze tak dobrze ugruntowany – regularnie odkrywane są nowe lekcje i najlepsze praktyki.

Dofinansowania – etap wzrostu

Etap wzrostu oznacza, że firma osiągnęła i przekroczyła kilka kamieni milowych związanych z rozpoczęciem działalności. Oznacza to, że chce się skalować w jeszcze większym tempie poprzez dodanie infrastruktury i rozszerzenie działalności. Dla przedsiębiorcy na tym etapie, opcje finansowania mogą być bardziej zróżnicowane, jak banki. Ogólnie rzecz biorąc, banki są bardziej niechętne ryzyku na wczesnych etapach.

Przyjaciele i rodzina w Twoim biznesie i poszukiwaniu dofinansowania

W fazie pomysłu większość przedsiębiorców otrzymuje znaczną pomoc finansową od przyjaciół i rodziny. Są to zazwyczaj prawdziwi wyznawcy Twojego projektu lub osoby, które są Ci najbliższe i chcą pomóc Ci odnieść sukces.

Podczas gdy „inwestorzy”, którzy są członkami Twojej bliskiej społeczności, są zazwyczaj łatwi w obsłudze, gdy zaczynasz (często dlatego, że są mniej zaangażowani w codzienne działania), przyjmowanie pieniędzy od osób najbliższych może powodować osobiste napięcia i stres. Przyjaciele i rodzina mogą nie śledzić lub sprawdzać regularnie, czy ich inwestycja się zwróci, ale będą chcieli odzyskać swoje pieniądze (a potem trochę), gdy firma będzie się rozwijać.