Prosty leksykon lokat bankowych

businessman

Rosnąca inflacja i próby jej skorygowania przez podnoszenie stóp procentowych sprawiły, że na rynek bankowy powróciły lokaty. To nie tak, że ich nie było, ale zwyczajnie ich oprocentowanie było tak mizerne, że nie wzbudzały kompletnie żadnego zainteresowanie. Teraz ta sytuacja ulega zmianie i warto wiedzieć, jakie rodzaje lokat dostępne są na rynku.

To naprawdę atrakcyjna inwestycja

Głównym atutem lokaty bankowej jest jej prostota. Zwyczajnie, deponujesz swoje środki i zupełnie zapominasz na jakiś okres, że w ogóle je masz, a po określonym czasie wracają do ciebie z powrotem wraz z należnym oprocentowaniem. Jeszcze jedna zaleta to bezpieczeństwo. Pieniądze są bezpieczne w banku, nikt ci ich nie ukradnie, nie padniesz ofiarą rozboju a do kwoty, która jest równowartością 100 tysięcy euro, ich zwrot jest gwarantowany i to niezależnie od ewentualnych perturbacji na rynku bankowym.

Odnawialne i nie

Pierwsze, co musisz wiedzieć o lokatach to system ich działania. Najprostszy podział to na te, na których deponujesz środki na zdefiniowany wcześniej czas, a po jego upływie wracają one automatycznie na twoje konto, wraz z ustalonymi odsetkami. Drugi typ to lokaty odnawialne, które po upływie ustalonego czasu deponowania, automatycznie się przedłużają, jeśli nie zareagujesz.

Czas

W bankach stosowany jest podział na depozyty krótkoterminowe i długoterminowe. Te krótkie, to zwykle trzy, sześć miesięcy. Długoterminowa lokata liczona jest w latach, przy czym rzadko znajdziemy coś dłuższego niż sześć lat. Zwyczajowo, te długoterminowe lokaty oprocentowane są zdecydowanie lepiej, choć jak od każdej reguły, tak i od tej są wyjątki.  Bardzo często banki decydują się na atrakcyjne oprocentowanie krótkoterminowych lokat, aby zdobyć klientów, którzy założą u nich rachunek osobisty.

Dobrze, porozmawiajmy o standardzie

Taka najzwyklejsza lokata, nazywana standardowa daje dość duży wybór terminów, a do jej założenie wymagana jest niewielka kwota, np. 500 zł. Innym jej wariantem jest e lokata, której założenie wymaga posiadania dostępu zdalnego do konta lub aplikacji. To preferowane przez banki rozwiązanie, a więc i oprocentowanie bywa minimalnie atrakcyjniejsze.

Lokata dynamiczna

To lokata, której oprocentowanie nie jest stałe, ale rośnie wraz z upływem czasu, na przykład w cyklach kwartalnych. Wzrost oprocentowanie zależy od ceny pieniądza a na rynku bankowym i wiąże się ze stopami procentowymi. Taka lokata ma często to do siebie, że można z niej dowolnie wypłacać i wpłacać środki, a więc przypomina nieco konto oszczędnościowe.

Lokata rentierska

Ta forma zwykle powiązana jest z lokatą negocjowaną, a ich adresatem są zamożni klienci, którzy chcą zdeponować w banku większe pieniądze i ustalić ich oprocentowanie w sposób indywidualny. W tym przypadku kapitał leży w banku, a klient systematycznie otrzymuje środki z oprocentowania na konto bieżące. Stąd nazwa, rentierska, bo zakłada, że utrzymujemy się wyłącznie z odsetek od zgromadzonego uprzednio kapitału.

Lokata z funduszem

To połączenie dwóch produktów bankowych: funduszu inwestycyjnego, który bywa mocno ryzykowny, ale też zyskowny ze stabilną lokatą, z ustalonym wcześniej oprocentowaniem. Proporcja podziału pieniędzy może być różna np. pół na pół. To dość atrakcyjna forma, bo mamy gwarancję, że przynajmniej od połowy zyskamy pewne odsetki, podczas gdy druga połowa daje nam szanse na potencjalne zyski, choć zakładać trzeba i stratę. Takie „rozłożenie” kapitału to minimalizacja ryzyka dużych porażek finansowych.

Wgryź się również w znakomite porady o oszczędzaniu na www.emeryt.pl.